Jedná se o konstrukci většinou ze dřeva, vyplněnou různými druhy přírodních materiálů. Jak z názvu vyplývá, tato stavba slouží hmyzu, a to především samotářským druhům, které ji využívají jako bezpečný úkryt pro svá vajíčka, ze kterých se vylíhnou larvy a po zakuklení následně i dospělí jedinci. Tyto druhy vyhledávají ke kladení vajíček nejrůznější škvírky, dutinky ve dřevě, rostlinných stoncích, ve zdech nebo v zemi a jsou v přírodních a ekozahradách významnými pomocníky, kteří brání přemnožení jiných druhů hmyzu, které konvenční zahrádkář vnímá jako škůdce.
Materiálem, který se ke stavbě hmyzího domu používá, jsou proto například nařezaná stébla rákosu a miříkovitých rostlin, řezané a předvrtané bezové větvičky, snůpky slámy, vrtané cihly, navrtaná dřeva a špalky, odnímatelné úlky se senem pro zimování slunéček a motýlů, pláty kůry jako úkryt pro ploštice, šišky, miniaturní kamenné zídky apod. Fantazii se rozhodně meze nekladou a každý druh přírodního materiálu, který může poskytnout úkryt by měl být v minimální míře zastoupen.
V dnešní době, kdy jsou sebemenší „vady na kráse“ na domech ihned odstraňovány, vyplňovány izolací apod., dříve běžné škvíry, spáry a jiné hmyzí skrýše rychle mizí. Na zahradách už se také tak často neobjevují nevzhledná, ale pro hmyz tolik užitečná zákoutí nepropustných křovisek, zapomenuté složené dříví nebo kupky kamenů (pro ekozahradníky – prales). Proto je taková stavba hmyzího hotelu, zvlášť ve městech, prospěšná.
Ve hmyzím hotelu nalezne úkryt blanokřídlý hmyz (zejména samotářské včely čalounice a na ně vázané krásné drobné vosičky - zlatěnky - vše člověku naprosto neškodní a neútoční živočichové s velmi zajímavými životními projevy). Dále různé druhy ploštic, motýlů, brouků včetně slunéček a zlatooček. Méně romantičtí ale více praktičtí jedinci mezi námi ocení přítomnost nenahraditelných škvorů a pavouků.
Hmyzí hotel je dobrá příležitost ke studiu života hmyzu, který nás obklopuje. Pokud budete chtít na svoji zahradu přilákat určitý druh hmyzu, není nic jednoduššího než zjistit v jakém prostředí žije a kam klade vajíčka a připravit mu hotel přímo na míru. Důležité je ale, aby měl na vaší zahradě (v okolí svého hotelu) dostatek potravy. Jinak ho do vašeho Hiltónu nedostanete i kdyby jste se přetrhli.
Hotely se umisťují nejčastěji na stěnu budovy ale i na kmen stromu nebo kůl (výborně se na hmyzí hotel hodí staré nevykopané vysoké pařezy, řádně ze stran vyvrtané a prošpikované. Na zahrady, meze, stráně, slunná stanoviště v závětří orientovaná nejlépe na jihovýchod či jihozápad, 0 až 2 m nad zemí. Míra obsazení hmyzem záleží na zachovalosti prostředí v okolí a jak už jsem zmiňoval na přítomnosti potravy pro hosty (někdy je třeba přeinstalovat na vhodnější místo), ale výsledek nezřídka předčí očekávání.
Výroba hmyzího hotelu:
http://ekoklubgch.blogspot.com/2011/10/vyroba-hmyzich-budek.html
Nemůže zde docházet k požírání a útočení na vajíčka a larvy jednoho druhu hmyzu druhem druhým? Například v rámci rozšiřování prostoru a tak podobně.
OdpovědětVymazatAhoj Michale, správný dotaz. Také by mě to zajímalo. Pravděpodobně to ale bude odzkoušeno.Nejlépe to bude otestovat vybudováním vlastního HH a trochu šmírovat. LF.
OdpovědětVymazat