úterý 26. května 2015

Vrah je zahradník

Ne, nikdy jsem si nedělal příliš romantické iluze. Nikdy jsem si nemyslel, že čeští zahradníci čtou stejné články jako já. Nedělal jsem si plané naděje, že každý, kdo má zahradu, chce zároveň pěstovat svou vlastní potravu. Ale tak nějak jsem předpokládal, že zahradníci mají k přírodě blízko. Proto dělají, co dělají. Zřejmě jsem se ale stal obětí celkového dojmu z jednostranně zaměřených permakulturních, přírodomilovných článků.

Realita, jíž jsem byl svědkem, mě ale tvrdě přišpendlila na mantinel omezeného a nepružného vnímání zahradnické reality. Dva dny jsem rozdýchával zkušenost, která mi otevřela oči. Nešokovala mě ani tak zkušenost sama, nýbrž následné uvědomění, jak to vlastně funguje. Jak je současná zahradnická obec komerční, bez absolutního zájmu o dlouhodobou udržitelnost, o přírodu samotnou, o živočichy v přírodě přítomné apod. Ale rovnou k věci. Srdce si vyliju později, ať víte, o čem je řeč.

Snězles pozemek(ne blog) je momentálně ve fázi probouzející se pouště. Bagr srovnal svah do dvou teras o rozloze cca 1500m2. Půda je promíchaná ornice s červenicí, bohužel částečně uježděná multikárou se štěrkem. Aktuálně se objevují první pionýrské byliny/rostliny jako smetánka, svlačec, bodláky, pýr, přeslička apod. Protože je půda obnažená a uježděná, chtěl jsem ji původně zpracovat rotavátorem a poté vyset kvetoucí louku. Poptal jsem několik zahradnictví z nichž jeden pán (zahradník) se uvolil k osobní návštěvě. Ihned po příjezdu prohlásil: „Tak tady to nejdřív musíme ošetřit Roundupem.“ Rezolutně jsem to odmítl s tím, že mně v trávě pampelišky nevadí, a nechápu, proč by měly.  A že celoplošné postříkání Roundupem promění už tak vystresovanou půdu na totální mrtvou poušť. Načež pán odvětil, že nemusím mít strach, že v současné době disponují nějakým bio Roundupem, který je vlastně v pořádku. Úplně mi došla slovní zásoba a pocítil jsem potřebu zhluboka dýchat. Naše jednání tím skončilo a mluvil už jenom pán ale také zajímavě. Nabídl mi např. trávník na klíč za kč 35,-- za m2, což v mém případě by znamenalo cca 50.000,- za angličana jako ve Wimbledonu.

Pán odjel bez zakázky a já si s hrůzou uvědomil, že jsem se právě setkal se zástupcem velmi zvrhlého odvětví, které se naoko jeví jako ekologické avšak je pouze ekonomické. A není se všemu divit, protože aktuální poptávka je daná. Většina vlastníků pozemků kolem nemovitosti chce okrasnou, bezpracnou zahradu s nějakým tím trávníkem na pořádnou grilovačku, bazén a lehátko. Když ale budeme trochu přemýšlet, tak i taková potravinová zahrada může být okrasná a pracná pouze při zakládání. Trávu budeme sekat tam i tam. Hnojit musíme i naši smaragdovou poušť avšak v případě přírodní zahrady nemusíme pro hnojivo do obchodu. Stačí si zajít ke kompostu nebo ke kbelíku se zkvašenými kopřivami.
Kde se ale vzal ten pokřivený vzor typu anglo-amerického. Kosodřeviny, vřesy, jehličnany a onen smaragdový, nízce střižený anglický trávník, který se hodí do odlišného podnebí, než je to naše, to tedy netuším. Ty, kdo víš, napiš. A kde není trávník, tam musí být mulč z kůry, dřevěné štěpky nebo štěrku. V trávníku se nesmí vyskytovat žádný plevel typu smetánka, sedmikráska, jetel nebo nedejbože mech. Trávník musí být bezpohlavní.

Nemyslím si, že by všichni současní  a budoucí vlastníci anglo-amerických zahrad byli nějací zvrhlíci nebo ignoranti. Spíše prstem mířím na zahradníky, kteří taková zvěrstva budují. Neznám jejich argumenty ale tuším, že ten hlavní bude, že to lidi takto chtějí. Jenomže v tom je právě kámen úrazu. Nepřemýšlíme, nevciťujeme se, nehloubáme, nebádáme, nejsme přítomní – pouze konzumujeme. Tím se dostáváme k jádru naší společnosti, kde hlavní motivací pro většinu činností jsou peníze. Ano, pokud pracuji proto, abych vydělal peníze, tak udělám, co zákazník chce a ještě mu natluču do hlavy pár klínů, abych na tom vydělal co nejvíc (viz. roundup výše).
Nezajímá mě dopad na lokální ekosystém, nezajímá mě, že se vaše děti po hře na trávníku osypou, je mi jedno, že pod luxusním kobercem leží mrtvá zem bez života. Trávníček neroste? Kupte si hnojivo, za týden bude v akci. Roste vám v trávníku něco jiného než trávník? Bio Roundup – je přátelský k přírodě…

Víte, když to tady tak popisuji, tak je mi z toho docela zle. Realita je zvrácená a zahradníci by měli zastupovat a hájit přírodu. Měli by vzdělávat a ne jenom vydělávat. Po nás potopa. A poušť.
V současnosti jsou naše zahrady pouze zahrazenými místy, kde je to naše.. Ze zahradnictví se stal byznys a myslím, že trend bude ještě posilovat, neboť touha člověka po návratu k přírodě je čím dál silnější. Vnímám, že lidé podvědomě tíhnou k přírodě více než před deseti dvaceti lety. Avšak nedají na svoje vnitřní pocity. Podívají se k sousedovi přes plot, krásná upravená zahrada se jim líbí. Pravidelné hučení sekaček patří ke koloritu našeho návratu k přírodě. A tak se rozhodnou pro to samé. Zahradník vyhoví.

Mám vizi. Vlastní zkušenosti mě naučily, že nejlepším způsobem jak nepřímo ovlivnit své okolí, je jít příkladem. A tak má vize spočívá v založení bujné zahrady plné jedlých keřů a stromu, kde trávník prorůstají kopce mateřídoušky a sedmikrásky se perou o místo s pampeliškami. Mým cílem je zahrada, o kterou se nebudu muset starat, když nebudu chtít, ale já vím, že budu. Zahrada, kde od června do prvních mrazů bude co konzumovat. Zahrada, která dá více jídla, než bude naše rodina schopná zkonzumovat. Zahrada, kde plot bude plnit nejen funkci ochrannou či vymezující, nýbrž i funkci potravinotvornou a okulibou.
A vím, že to je cesta, která nabídne alternativu k současné módě zelených pouští a zelených zdí. Jsem přesvědčen, že si poté majitelé okolních zahrad uvědomí, co vlastně od zahrady chtějí. Touto cestou jedna zahrada (jeden člověk) dokáže změnit mikroklima a biodiverzitu v celé oblasti čítající hektary. Netřeba bojovat, netřeba přesvědčovat a dávat své názory všanc. Stačí měnit myšlenky na činy. Stačí tvořit.

MéR

7 komentářů:

 1. Budujte přírodní zahradu a piště o ní články! Nejlepší je jít na to pozitivně, ono nás časem bude víc a víc těch, kteří chtějí zahradu bližší přírodě. A postupně se to změní. Je například už co říct, že se konečně po letech dostal RoundUp na seznam potenciálně karcinogenních látek (nedávno o tom psal dTest). A zahradníci v Anglii už téměř nepoužívají rašelinu. Mají tak k zakoupení rovnou kompost pro rostliny milující kyselou půdu (tzv. Ericaceous Compost, u nás zatím k nesehnání). A taky se u nás v republice, pokud jsem si všimla, uživí i pár designérů přírodních zahrad a to je dobře, doufám, že časem těm klasickým "roundup+rotavátor+zavlažovací+systém+travníkové+rohože+hnojivo+desítky+hlučných+nástrojů) pořádně zatopí. Chce to čas, i příroda se uzdravuje pomalu, natož lidská společnost.

  OdpovědětVymazat
 2. Za každého, kdo se vzepře současným "trendy" modelům zahradničení (ze kterých mi je taky na blití), jsem nesmírně rád. A takový člověk dokáže inspirovat (ne nakazit, nákazou se šíří jen destrukce) ostatní lidi, aby si všimli, že to jde dělat i lépe, čistěji, radostněji, prospěšněji, klidněji... (a ono se nakonec ukáže, že i z ekonomického hlediska výnosněji). A na tuhle lavinu - a já věřím, že přijde - se neskutečně těším. Taky ji po krůčcích pomáhám vytvářet. :-)

  OdpovědětVymazat
 3. ... jednou jsem vyslechl otázku, má-li zahradník svou činností vliv na okolí...
  Tady se můžete dočíst od předešlých účastníků verdikt: Ano, má !! A proč?, protože se to odráží nejenom na možnosti úrody, ale dopadu na psychiku...
  Když vidím, jak se kosí tráva ve městech, při předpovědích tropických veder, tak mě napadá, jestli ti,co vyhánějí "sekáče" do terénu, mají všech "5P" pohromadě; pro životní prostředí by bylo nejlepší celý řetězec "ničičů" přírody pozavírat do ústavů pro choromyslné !, a pustit je až na sezónu napadeného sněhu, který si mohou sbírat a odvážet někam...
  Co dělají odbory životních prostředí? Dozvěděl jsem se, že jeden takový odbor vydržuje personu, která vůbec nemá s životním prostředím nic společného...
  Kdy tomu všemu bude konec? Mám odpovědět, nebo čtenář dospěl po mých řádcích k odpovědi?
  Co dodat? Stále jsme tam, kde je umělá zaměstnanost a nefundovaní lidé ... !!

  OdpovědětVymazat
 4. Sám jsem zahradník (byť s oborem spojen spíš přes přátele, kteří v něm stále ještě dělají) .. přátelé zahradníci, ti co mají vystudovanou zahradní architekturu - tak u nich letí spíš anglické květinové louky a anglické romantické perenové záhony.

  Praktický přístup si zachovávají především kvůli zakázkám, kde to zákazníci opravdu "taak chtějí" nebo to nechtějí nejdřív, ale když zjistí, co všechno by museli dělat pro údržbu tak to v procesu začnou chtít.

  Různí zahradníci se k tomu staví různě. Něteří jsou kategoričtí a rozhodně nepřekročí určité ideály, další zaplní tu niku a vezmou od zákazníků to, co ti první omítli .. většina se pokouší o určitý kompromis (u každého různě hluboký) - který do návrhů vpašovává co největší množství přírodě podobných prvků za co nejmenší námahy zákazníka.

  Ale to jsme u těch, co to studovali - a to i na úrovni estetiky a přírodního společenství... tudíž zahradních arcitektů. Před vysokou jsem dělal střední zahradnickou - tam nás učili samotnou realizaci, ale bez nároku dělat návrhy.

  Přesto v praxi většinu zahrádek navrhují středoškoláci - jsou levnější a zákazníci se podivují, proč by měli platit drahé architekty...

  (Ti se pak v zahrádkovém oboru neuživí a dělají něco jiného - buď to zvládnou a dělají parky a velkou zeleň nebo nezvládnou a skončí někde jako úředníci městské zeleně na radnici)

  OdpovědětVymazat
 5. autorovi želám, aby sa naozaj plne realizoval, nemá zmysel odkladať to, jeho zámer Sa pekne prepojil s jeho talentom. Je skvelé mať SNY a vízie, a je nás veľa, tak držím palce, aby sa to typicky české teoretické inovátorstvo a špekulovanie uplatnilo aj v paxi. na Slovensku je pomerne veľa odborníkov majstrov remesla, ktorí pekne prepojili obidve hemisféry a pomerne rýchlo prepnú od nápadu k skutočnej realizácii,že z toho má osoh každý, kto chce... autoriovi môže pomôcť bio stránka agrokruh.com, kde vzdelaný profesor bio záhradník ján šlinský pestuje už dnes vo veľkom , pôvodnými systémami , prednáša, učí, zásobuje s pôvodnými bioproduktami škôlky ...Vôbec to nie je nič nové pod slnkom ani ťažké, ako hovoril Julo Satinský, najtiaž sa rozožrať, potom už to ide :-)
  takže veľa zdaru pri skutočnom napĺňaní sna

  OdpovědětVymazat
 6. Letos budeme také asi muset vyměnit kompletně zavlažování. Jelikož bydlíme v domečku od roku 2006 a přece jenom už něco nefunguje jak má a nebo nám vytéká voda na místech kde to není dobré. Nechceme už další ztráty a podmáčené kousky naší krásné zahrady na baráku.

  OdpovědětVymazat
 7. Kdybychom měli více peněz a koupili si rovnou stavební pozemek tak teda ale skutečně budu trvat na tom aby se tam udělaly i nějaké okrasné keře, které budou plynuje navazovat na anglický trávník. Vůbec bych se nezlobila kdyby na zahradě byly i ty proslulé neviditelné obrubníky

  OdpovědětVymazat