Co je to Snězles?

Tento blog by měl být jednak osobním zápisníkem na cestě ke splnění snu mít vlastní zahradu a také pelmelem různých zdrojů informací, které se budou týkat právě zahradničení. Rád bych, aby tento blog fungoval jako inspirace pro všechny probouzející se, toužící a hledající zahradníky, kteří v sobě objevili touhu po návratu k Z(z)emi.

Mým snem není obyčejná toxická a kyselá zahrada plná uhlíku tak jak ji známe z mnoha případů v našem okolí. Nebudu psát o benzinových či elektrických sekačkách, o chemických hnojivech, o golfovém trávníku, o kosodřevinách či jiných okrasných jehličnanech…

Smysl nacházím pouze v zahradě, která je celá jedlá (proto Snězles), víceméně bezúdržbová (vyjma zeleninových záhonů a i ty aby vyžadovaly péči pouze ležérní), odpočinková a také je chemieprostá. Zahrada, která odpovídá pravidlům permakultury a zakládání přírodních a ekozahrad. Zahrada, kde má přednost poživatelnost, nezávadnost a rozbujelost veškerého života před nabubřelostí a okázalostí zelených pouští.

Budu se věnovat tématům jako: design zahrady, pravokořenné stromy, vodní plochy v zahradě, vysoké záhony, hmyzí hotely, včely, kosení kosou, kořenová čistírna, uchovávání vlastních potravin, recepty z vlastnoručně vypěstovaných potravin, kompostování, ekologické zahradní stavby, využití dešťové vody, bylinky – jejich pěstování, uchovávání a využití, sluneční pasti, původní rostliny, fauna v zahradě, prales, mulčování a tak podobně. Nejdříve teoreticky a posléze prakticky s přiloženými fotkami.

Vítejte v prostoru harmonie člověka s přírodou.