pátek 16. listopadu 2012

Kvašená zelenina - pickles

Kvasimodo tuší, zelenina ještě nic neví
Takže! Kvašená zelenina. Proč?

1. Využití vypěstovaných přebytků
2. Zvýšení přidané hodnoty zeleniny či ovoce (sic!) (kvašená zelenina čistí organismu, usnadňuje trávení, dodává chybějící vitamíny a minerály - prý díky vzniknuvším enzymům)
3. Je vynikající nejenom jen tak, ale do spousty jídel
4. Je to jednoduchý způsob jak se naučit zpracovávat surové potraviny a dokázat se oprostit od zpracovaných, chemicky "dobarvených" potravin.

A jak na to? Shromážděte zeleninu, kterou jste si vypěstovali, zakoupili, půjčili, dostali atp. Základem je zelí - klasické, čínské, dále kořenová zelenina , cibule, kedlubna, červená řepa, ředkve všeho druhu, vlastně téměř cokoliv.  Teď naposledy jsem zkoušel jablka. Je jedno, co tam dáte, protože nakonec to bude stejně všechno chutnat stejně :).
Prosolená, zmasírovaná pouští vlastní šťávu

Zelí nakrouhejte, cibuli nakrájejte na půlměsíčky, zeleninu nastrouhejte nahrubo. Když máte hromadu nachystanou prosolte ji (20g soli na 1kg zeleniny - sůl používám himalájskou růžovou), přidejte koření dle libosti - dávám půl lžičky mletého kmínu), promíchejte a během míchání pořádně podrťte a promačkejte v rukách. To proto, aby pustila šťávu. Šťávy musí být co nejvíc. Nechejte zavadnout. Půl hodiny.

Teď už jenom hrubě přitlačit ke dnu
Poté zeleninu napěchujte do nádoby. Kameninové, skleněné, porcelánové... Jde o to, aby byla vyšší než širší a zelenina byla pod hladinou vlastní šťávy. Já používám kvašák viz. foto zvaný Kvasimódo zakoupený na http://kosihnizdo.vyrobce.cz/. Aby zelenina držela pod hladinou, je potřeba ji zatížit nějakým hygienickým závažím. Lze použít např. pokličku na hrnec a zatížit ji kamenem v igelitovém sáčku. Voila! Takto zpracovanou zeleninu necháte pár dní na stabilním teple (ne u topení) a čekáte, až se začne linout klasická vůně. Nedočkaví mohou opatrně ochutnávat již 4. 5. den. My zeleninu necháváme cca týden a půl. Pak ji přeskládáme do 0,7l zavařovacích skleniček tak, aby byla ponořená a přemístíme ji do ledničky, kde se kvasný proces chladem zastaví (či zpomalí na minimum).

Zeleninu lze používat jako prostou přílohu, do sendvičů, péct na ní maso atp. Fantazii se meze nekladou. 

3 komentáře:

 1. Zdravím!

  "Pickles" jsem vyzkoušel a musím říct, že moc dobré! Dělal jsem to v menším množství a jen do asi dvou nebo tří litrové láhve, ale stejně se povedlo:) Pak jsem to baštil jen tak samotné:)
  Teď chci ještě naložit zelí, to je úplně

  Chci se zeptat na Tvé osobní zkušenosti se sušením. Podařilo se Ti usušit ty rajčata na slunci? A jaké byly ty banány?:)
  A vydržely, řekněme jablka, opravdu celou zimu?
  Přešel jsem na plně živou a raw stravu, ale protože nežiju v jižních oblastech, tak přístup k ovoci a zelenině není v zimním období tak velký, tak přemýšlím, že to sušení je jedna z takových velice zajímavých možností.

  A omlouvám se, jestli jsi to tady už někde psal, ale jak děláš ty "jablečné placičky", které jsi taky sušil?

  Děkuji a přeji hezký den!

  Richard

  OdpovědětVymazat
 2. Ahoj Richarde
  Výborně, gratuluji k vlastní kvašené zelenině. Je to jako kouzlo, že?
  Letošní rok byl na rajčata slabší a tak nedošlo ani na klasické rajčatové sugo, natož na sušení. Ale v plánu to pořád je, ale do budoucna.
  Jablka jsem nasušil, švestky taky - vyfotím je pro inspiraci a vložím sem. Zatím všechno krásně vydrželo bez příznaků plísně. Banány jsou vynikající, nejsou stejné, jako ty smažené, tvrdé kupované. Jsou krásně gumové, trochu zhnědlé ale chuťové dokonalé.
  Sušil jsem také broskve, na tenoučké pásky, které se sušené rozplývají na jazyku.
  O jablečných plackách napíšu v příštím příspěvku - nemůžu všechno vyzradit hned teď... :)

  BTW: pozor na sušené ovoce. Je to koncentrovaná síla, bez mrknutí oka můžeš sníst až deset jablek, které bys jinak nesnědl. A dovedeš si představit sníst deset jablek na posezení. To je potom teprve síla!! ;)
  Měj se hezky a gratuluji k přechodu na raw stravu. Tím spíše tam u vás na severu.

  OdpovědětVymazat
 3. Skvělé výtvory, dostal jsem na ně chuť :-).
  Dám si na tuto vaši stránku odkaz na svoje stránky karelmachala.cz (jsem autorem knihy Kvašená zelenina pro zdraví a vitalitu, takže téma je mi hodně blízké)

  OdpovědětVymazat