středa 5. září 2012

Vypěstuj si vlastní jedlé houby

Starší článek z Probuzení ale pro mě velmi objevný, hodnotný a hlavně přínosný. Vypěstovat si vlastní houby, to je jako podojit vlastní krávu, nebo stočit vlastní med. Jde o magický okamžik, který posunuje úvahy o smyslu života do dalších úrovní. 
Pokud vám bude chybět odkaz nebo obrázek, mrkněte na původní verzi.
Upozorňuji, že úvod článku je revolucionářský a trošku rozlícený... :D LF. 


Situace v naší společnosti se dostala už do tak absurdní úrovně, že se nemůžeme spoléhat na to, že někdo (politici, nadnárodní společnosti, banky, Big Pharma, systém jako takový) chce naše dobro. Že někdo chce, abychom byli zdraví a spokojení. Protože by na nás pak nemohl vydělat peníze. Je to naopak. Měli bychom být nemocní, naštvaní, vystresovaní, pasivní, zadlužení, odkázaní na cizí „pomoc“. Jen tak lze na nás vydělat co nejvíc peněz. Proto odmítám být součástí tohoto chorého kolotoče. Odmítám pasivně konzumovat to, o čem někdo, pro nějž je hlavní priorita zisk, tvrdí, že je pro mě dobré. Odmítám akceptovat všechny nestydaté lži z reklam a médií. NIKDO ve skutečnosti nechce, abych byl šťastný, zdravý, nezávislý a spokojený. Šťastný, zdravý, nezávislý a spokojený člověk nepotřebuje kupovat léky, nepotřebuje nakupovat v hypermarketech, nepotřebuje platit daně, nepotřebuje si půjčovat peníze. Proto přebírám zodpovědnost za vlastní život a podnikám kroky, které mě na této závislosti zbaví. Je to dlouhá a náročná cesta ale když nezačnu s malým a na první pohled nepodstatným prvním krůčkem, tak nezačnu nikdy. Vytahuji malý kamínek z hromady dalších kroků směrem ke zdraví, spokojenosti, soběstačnosti a tudíž nezávislosti a věřím, že lavina je před utrhnutím.   
Tímto příspěvkem začínám se seriálem Samoživitel Soběstačnost. Potřebuji se vrátit zpátky k přírodě, potřebuji se věnovat možnostem a nápadům směřujícím k naprosté potravinové a posléze energetické nezávislosti. Jistě, nezačnu hned pěstovat obilí a kopat vlastní studnu, ale postupně budu odkrývat možné cesty vedoucí k čím dál větší nezávislosti na stávajícím nedobrém systému. Rád budu prosekávat cestu. A rád vám o ní budu vyprávět. Lencher Falprea


Skvělá Shiitake
Vypěstujte si vlastní houby, sklízet můžete za pár týdnů
Nemusíte čekat, až porostou. Žampiony, ucho Jidášovo nebo penízkovku si snadno vypěstujete i doma ve sklepě. A dršťkovou polévku z hlívy si pak můžete připravit kdykoliv.
Houby lze ve sklepě pěstovat celoročně, od jara do podzimu je ale můžete přesunout ven. Mezi druhy vhodné k pěstování a konzumaci patří penízovka sametonohá, ucho Jidášovo, opeňka měnlivá, houževnatec jedlý (zvaný šii-také) a různé druhy hlívy. Kromě těchto dřevokazných hub si můžete vypěstovat i vlastní žampiony.

Sadba
Než začnete, sežeňte si sadbu - zrnitou nebo kolíčky. Zrnitá sadba je univerzální pro všechny houby. Kolíčky se prodávají obvykle v sadě po dvanácti kusech, přidávají se do vyvrtaných děr ve dřevě a zatmelují se silikonem nebo dřevařským tmelem. Sadbu koupíte v hobbymarketech nebo v internetových obchodech (viz níže).

Metoda šoku
Pěstování hub vyžaduje optimální teplotu. Nejprve musí podhoubí prorůst celým substrátem, k tomu je potřeba vysoká teplota 24 až 29 stupňů Celsia. Když podhoubí proroste substrátem, je čas na teplotní šok. Ten probudí houby a vytvoří se plodnice. Substrát tedy přemístěte do chladnějšího prostředí, kde se teplota pohybuje okolo 14 stupňů. Ideální podmínky pro tvorbu podhoubí (mycelia) najdete v kotelně nebo ve skleníku, podmínky ve sklepě zase substrát zchladí.

Pěstování na dřevě
K pěstování hub se často používají špalíky dřeva. Hodí se olše nebo habr, naopak jehličnany se nedoporučují vůbec. Za teplého období můžete využít i pařez. Pilou nebo vrtačkou připravíte podle návodu na obalu sadby díry, do kterých sadbu naočkujete. Pěstování ve dřevě ale trvá déle než v substrátu a nehodí se pro všechny druhy hub (např. hlíva máčková na dřevě špatně roste). Další alternativou jsou palety ze slámy, návod na pěstování hub najdete zde.


Hlíva ústřičná
Pěstování na substrátu
Pro rychlé a kvalitní pěstování si pořiďte speciální lisovaný substrát zabalený v igelitu. Používají ho např. restaurace, které si pěstují houby výhradně pro vlastní potřebu. Dají se tak vypěstovat žampióny nebo hlívy. Hlívy ale potřebují substrát obalený neprůhledným igelitem!

Vyberte speciální substrát určený právě pro konkrétní druh houby, který chcete pěstovat. Zajistěte teplotu mezi 20 a 25 stupni Celsia, tak proroste podhoubí celým substrátem za dva týdny. Teplota substrátu by neměla přesáhnout 29 stupňů, protože by se mohly v substrátu tvořit plísně. Při nižší teplotě se prorůstání naopak zpomalí.

Až podloubí proroste celým substrátem (což poznáte podle bílošedého povlaku na zemině a typické vůně), přemístěte ho do chladnějšího prostředí, odstřihněte vršek igelitu a pokryjte ho rašelinou. Ta obvykle bývá součástí sady pro domácí pěstování. Zalévejte tak, aby byl substrát stále vlhký, nikoliv přemokřený. Při správném pěstování můžete sklízet za 1-2 měsíce.

V nabídce jsou substráty od 1 do 15 kg - záleží na množství hub, které chcete pěstovat. Cena pochopitelně závisí na hmotnosti substrátu, pohybuje se od 100 do 500 Kč. Nakupovat můžete v obchodě Samyco či Agri
Shiitake
Pěstování hub doma i na zahradě
Jak úspěšně pěstovat oblíbené houby v domácích podmínkách a nebo na zahradě? Přečtěte si více o pěstování hlívy ústřičné, žampiónů zahradních či hub zvaných Shii-take.

Hlíva ústřičná se nejlépe pěstuje v domácích podmínkách
Hlíva ústřičná je velmi chutná a také oblíbená houba, kterou můžeme snadno pěstovat v domácích podmínkách, postačí si pouze předem zakoupit vhodnou sadbu této houby.
Substrát s hlívou v původním obalu umístěte do prostoru s vlhkostí cca 85% a teplotou kolem 10 až 18°C, houba také potřebuje pro svůj růst rozptýlené světlo. Vyvíjecí se plodnice je vhodné rosit několikrát denně odstátou vodou pokojové teploty.
Hlívu ústřičnou sklízíme těsně před tím, než začne vypouštět výtrusy (střední kloboučky v trsu plodnic začnou narovnávat podvinuté okraje do roviny).

Žampión zahradní a jeho pěstování
Další oblíbenou houbou, kterou můžete snadno pěstovat, je žampión zahradní. Ten se dá také zakoupit již v předem připraveném substrátu se sadbou (žampióny se prodávají v lisovaných kostkách).
Substrát s žampióny umístěte v původním obalu do prostoru s vlhkostí cca 85% a teplotou kolem 20 až 24°C. Jakmile jsou vidět bílošedé skvrny na povrchu substrátu, odřízneme z krycí fólie vrchní část a substrát do hloubky 2 cm opatrně nakypříme, uhladíme a zasypeme krycí zeminou.
Počkáme, dokud podhoubí neproroste ze 2/3 povrch substrátu, poté houby přeneseme do chladnější místnosti s teplotou okolo 14 až 18 °C. Poté už jen počkáme na úrodu. Žampióny plodí cca v pěti až šesti vlnách v týdenních intervalech. Houby ze substrátu vykrucujeme, neodřezáváme.
Druhy žampiónů
Žampión bílý (agaricus hortensis)
Žampión hnědý (agaricus brunescens)
Žampión mandlový (agaricus brasiliensis)

Shii-take
Velmi zajímavou houbou, nasládlé až česnekové chuti, je Shii-také. Sadba této houby se dá zakoupit v takzvaných blocích, které je vhodné umístit do prostoru s vlhkostí cca 85% a teplotou kolem 10 až 18°C.
Sklizeň této houby provádíme v době (cca 1 týden po uložení), kdy se klobouk rozvine a na jeho spodní straně jsou vidět lamely. Plodnice je nutné odřezávat či stříhat těsně u bloku, aby se zamezilo hnilobě houbových ostatků.
Fotodokument o pěstování Shiitake v domácích podmínkách

Kde koupit substrát?

Škola pěstování hub

Žádné komentáře:

Okomentovat